İşitme Kaybı Nedir ?

Kulağımızdaki duyu sinirlerini uyaran ve bu yolla beynimizde duyumlara yol açan maddeseltitreşimlere 'ses' denir. Bir sesin
duyulabilmesi için, kulakve beynin
birlikte çalışması gerekir. işitme
sorunlarının birçok nedeni olabilir. Bunların bazıları işitme kaybına yol açarken, bazıları sağırlığa, yani hiç duymamaya yol açabilir. Bazı bebeklerin doğuştan işitme sorunları vardır. Bazen bir hastalıkya da yüksek şiddette sesler kulağa zarar verip işitme kaybına neden olabilir. insanlar yaşlandıkça genellikle kulakları daha az işitmeye başlar.
Bizde veya bir yakınımızda işitme kaybı olup olmadığını, bazı davranışlarımızı izleyerek anlayabiliriz. işitme kaybı olan kişiler genellikle söylenenlerin tekrarlanmasını isterler. Konuşan kişinin yüzüne bakar ve dudak hareketlerini dikkatle izlerler. Başka bir odadan seslenildiğinde karşılık vermezler. Televizyon ve radyonun sesini başkalarını rahatsız edecek kadar çok açarlar ya da bu aygıtlara çok fazla yaklaşırlar. Telefon ve kapı zilinin sesini işitmezler. işitme kaybı olan çocuklar ya konuşmaya geç başlar ya da hiç konuşamazlar.

İnsan kulağı, 16 Hertz (Hz) ile 20 000 Hz arasındaki frekanslara (saniyedeki titreşim sayısı) duyarlıdır. Günlük yaşantımızda konuşurken çıkardığımız seslerin frekansı 125 Hz ile 6000 Hz arasındadır. Uluslararası kuruluşlar tarafından her frekans için normal işitme düzeyi belirlenmiştir. işitme kaybımız olduğundan kuşkulanıyorsak, hastanelerde bu testleri yaptırabiliriz. Bu testlerin sonucunda, normal işitme düzeyi ile karşılaştırılarak işitme eğrimiz belirlenir. işitme kaybımız varsa işitme aygıtı kullanmamız gerekir.

işitme aygıtları, sesin şiddetini yükselten küçük elektronik devrelerdir. Hangi yapıda ve boyutta olurlarsa olsunlar, mikrofon, yükseltici, kulaklık ve pil gibi bazı temel parçalardan oluşurlar. Mikrofon ses dalgalarını elektriksel uyarılara çevirir, yükseltici de ses şiddetini yükselterek kulaklığa iletir. Böylece kullanıcının gereksinimine göre ayarlanmış ses, kulağa verilir. Kulak arkasına takılan işitme aygıtları, küçük bir plastik parça ve kulak içine yerleştirilen kulak kalıbından oluşur. işitme aygıtları her yaşta kullanılabilir.